FIRST ROUND: PIAA state playoff schedule for field hockey, boys/girls soccer and volleyball

The PIAA state playoffs get underway Tuesday in field hockey, boys and girls soccer, and volleyball.

Here’s a look at the first round:

Field hockey 

2 p.m. – Boiling Springs vs. Shady Side Academy @ Hempfield (Greensburg) – (1A first round)

5 p.m. – Newport vs. Northwestern Lehigh @ Emmaus H.S. – (1A first round)

5 p.m. – Bishop McDevitt vs. Wyoming Seminary @ Wyoming Valley West Stadium (1A first round)

5 p.m. – Palmyra vs. Mt. St. Joseph Academy @ Milton Hershey – (2A first round)

6 p.m. – Hershey vs. Pine Richland @ Hempfield (Greensburg) – (3A first round)

6 p.m. – Central Dauphin vs. Downingtown West @ Methacton H.S. – (3A first round)

7 p.m. – Lower Dauphin vs. Souderton @ Milton Hershey – (3A first round)

7 p.m. – Donegal vs. Selinsgrove @ Central Columbia H.S. – (2A first round)

7 p.m. – Northern vs. Bangor @ Emmaus H.S. – (2A first round)

7 p.m. – East Pennsboro vs. Villa Maria @ Memorial Park (Mechanicsburg) – (2A first round)

7 p.m. – Greenwood vs. Bloomsburg @ West Perry H.S. – (1A first round)

Boy’s soccer

2:30 p.m. – Northern York vs. Archbishop Wood @ Cardinal O’Hara (Springsfield) – (3A first round)

4 p.m. – York Catholic vs. Forest City @ Scranton H.S. – (1A first round)

4 p.m. – Dallastown vs. La Salle College @ Ramp Playground (Philly) – (4A first round)

5 p.m. – Halifax vs. East Juniata @ Eagle View MS (Mechanicsburg) – (1A first round)

5 p.m. – Lancaster Country Day vs. McConnellsburg @ Windber – (1A first round)

5:30 p.m. – Central Dauphin vs. Central Bucks West @ Hersheypark Stadium – (4A first round)

5:30 p.m. – West York vs. Southern Lehigh @ Catasauqua H.S. (Northampton) – (3A first round)

6 p.m. – Susquehannock vs. Strath Haven @ Harriton H.S. (Rosemont) – (3A first round)

6 p.m. – Palmyra vs. Canon McMillan @ Greensburg Salem (4A first round)

7 p.m. – Garden Spot vs. Western Wayne @ Wilkes University – (3A first round)

7:30 p.m. – Lower Dauphin vs. Franklin Towne @ Hersheypark Stadium (3A first round)

Girl’s soccer

4 p.m. – Boiling Springs vs. Lake Lehman @ Dallas High School (2A first round)

4 p.m. – Cumberland Valley vs. North Allegheny @ Greensburg Salem (4A first round)

5 p.m. – Fairfield vs. Moravian Academy @ Liberty H.S. V(Bethlehem) – (1A first round)

5 p.m. – Manheim Central vs. Plum @ Cedar Crest – (3A first round)

6 p.m. – Hempfield vs. Unionville @ Warwick – (4A first round)

6 p.m. – Conrad Weiser vs. Villa Joseph Marie @ William Tennent H.S. – (3A first round)

6 p.m. – Mechanicsburg vs. Dallas @ Lake Lehman H.S. – (3A first round)

7 p.m. – ELCO vs. Lewisburg @ Cedar Crest – (2A first round)

7 p.m. – Camp Hill vs. Bloomsburg @ Eagle View MS (Mechanicsburg) – (1A first round)

Volleyball

5 p.m. – Lititz Christian vs. Blue Ridge @ Hempfield (Landisville) – (1A first round)

5:30 p.m. – Cumberland Valley vs. Bishop Shanahan @ Spring-Ford H.S. – (4A first round)

6 p.m. – Trinity vs. Central Cambria @ Cumberland Valley – (2A first round)

6:30 p.m. – Palmyra vs. Hollidaysburg @ Hempfield (Landisville) – (3A first round)

6:30 p.m. – Central York vs. Downingtown East @ Dallastown – (4A first round)

7 p.m. – Central Dauphin vs. Parkland @ Catasauqua (Northampton) – (4A first round)

Notice: you are using an outdated browser. Microsoft does not recommend using IE as your default browser. Some features on this website, like video and images, might not work properly. For the best experience, please upgrade your browser.